Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

soru ekleme

Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Giriş

Kayıt Ol

.........

Wikipedia, açık kaynaklı projeysiyle metinden sese dönüştürülecek

Wikipedia, açık kaynaklı projeysiyle metinden sese dönüştürülecek

Wikipedia

Topluluk gücüyle geliştirilecek olan açık kaynaklı bir proje özgür internet ansiklopedisi Wikipedia bilgi içeriklerinin ‘metinden sese’ çevrilmesine yarayacak. Şöyle ki Wikipedia’yı sadece okumak değil, aynı zamanda dinlemek için de kullanmak mümkün olacak.

Bahsedilen proje, İsveç Kraliyet Teknoloji Enstitüsü (KTH) nce  geliştiriliyor. İsveç’in en büyük ve en eski teknik üniversitesi olan KTH’nin yaptığı açıklamasına göre bu uygulama teknolojisi Wikipedia sunucularında tutulacak. Sadece Wikipedia değil, MediaWiki yazılımını kullanan diğer siteler de bu teknolojiden yararlanabilecek.

KTH profesörlerinden olan Joakim Gustafso, geliştirilmekte olan açık kaynaklı iskelet üzerine rastgele bir konuşma sentez programının ekleyebileceğini özel modüller geliştirilebileceğini söylüyor. Herhangi bir mecranın da bundan yararlanabileceğini ekliyor.

Projenin ilk yapılan testleri Wikimedia İsveç ile yapılmış ve Wikipedia kullanıcılarının 1/4’inin içerikleri sesli olarak kullanmaya ihtiyaç duyduğu veya bu şekilde tercih ettiği ortaya çıkmış. Sitede bulunan içeriklerin imla ve telaffuz açısından değerlendirilmesi de gerekecek ki bu bahiste her ülkeden gönüllü olanların bir adım öne çıkması gerekecek.

Yatırım 1 milyon TL  civarında

İsveç Posta ve Telekom Kurumu hazırlanan bu proje için 2.8 milyon İsveç kronu yani yaklaşık olarak 1 milyon TL kadar yatırım yapmış ve başlangıç olarak sistem İsveç dilinde okuma yapacak. Sonra da temel İngilizce’ye ve daha sonra da sistemin düzgün şekilde çalıştığını kanıtlamak için Arapça’ya da el atılacak ama bu 3 dilin de kullanılabilir hale gelmesi için Eylül 2017’nin beklenmesi gerekecek.

İleri safhalarda kullanıcıların sesli okumaları da analiz edilecek ve en iyi okuma performası belirlemeye çalışılacak. En büyük hedefse Wikipedia’nın içerdiği 280 dilin tamamına hizmet vermek.

 

Hakkında Yazılım Geliştiricileri


Beni Takip Et

Leave a reply

*