Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

soru ekleme

Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Giriş

Kayıt Ol

.........

WhatIsMyMovie: Yapay zeka tabanlı film arama motoru

WhatIsMyMovie: Yapay zeka tabanlı film arama motoru

yapay-zeka-arama-motoru-valossa

Şubat ayında gerçekleştirilen TED konuşmalarıyla alakalı bilimsel araştırmaları bulan yapay zeka servisi IRIS.AI‘i anımsayacak olanlar vardır. Bu defa Valossa AI’ın geliştirdiği WhatIsMyMovie.com hakkında bilgi vereceğiz.

WhatIsMyMovie, 40 bin adet sinema filmlerinden hareketle akıllı öneriler yapan bir yapay zeka tabanlı bir arama motorudur. Sizin izlemek istediğiniz filmin içeriğine ait kelimeyi ya da kelimeleri yazarak doğru sonuçlara edinmenizi sağlıyor. Mesela ‘tBütün James Bond filmleri’, ‘Uzay savaşı ve lazer silahlarıyla ilgili bilimkurgu filmleri’ benzeri aramaları hem yazılı hem de sesli olarak da gerçekleştirebiliyorsunuz. Şuanki seviyesiyle yanlızca İngilizce diliyle sorgulama yapıp sadece ingilizce yanıt verebiliyor.

WhatIsMyMovie’de izlemek istediğiniz filmi bulmanın  diğer bir yolu da o filmin replikleri üzerinden arama yapmak. Mesela ‘i’m tired boss‘ yazarak aradığınızda Yeşil Yol’u 2. sırada gösteriyor ya da ‘may the force be with you‘ diyerek arama yaptığınızda Star Wars ile karşılaşıyorsunuz. Aynı şekilde filmin  oyuncuları üzerinden de kolaylıkla araştırma yapabiliyorsunuz.

Valossa-AI-sinema-yapay-zeka

Tabiki bu sorguların çok ilginç ve düşünülmez bir uygulama olduğunu söylemek zor. Fakat Val.i’nin daha başlangıç seviyesinde olduğunu ve WhatIsMyMovie’nin yapımında kullanılan algoritmanın patent onayı beklediğini de hatırlatmadan geçmeyelim.

Finlandiya bulunan Oulu Üniversitesi araştırmacılarının girişimiyle yapılan Val.ai, derince arama ve görsel veri analizi üzerinde odaklanıyor. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda sinema filmleriyle ilgili daha gelişmiş çalışmalar görmek şaşırtmaz.

Yapay zeka programlarının insanlığa karşı büyük bir tehdit oluşturması dünyayı ele geçirmeleri konusu halen film senaryolarıyla sınırlıyken, bu yapılan işimizi kolaylaştıran servisleri rahat rahat kullanmaya devam edebiliriz. 

Hakkında Yazılım Geliştiricileri


Beni Takip Et

Leave a reply

*