Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

soru ekleme

Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Giriş

Kayıt Ol

.........

Türkiye için yazılım eğitimi neden gerekli?

Türkiye için yazılım eğitimi neden gerekli?

Büyük hızla değişen dünyaya kıyasla çocuklarımıza verdiğimiz eğitim ne ölçüde değişti? Sürekli ve hızlı bir şekilde gelişen dünyaya onları ne kadar hazırlayabiliyoruz? Türkiye için yazılım eğitimi neden gerekli?

Günümüzün çocukları ebeveynlerinin büyüdüğü dünyadan çok daha farklı bi dünyada büyüyorlar. Yaşları 30 ve üzerinde olanların çocukluklarında akıllı telefonlar, uygulamalar, sosyal ağlar yoktu. Hatta bilgisayar bile sadece birkaç şanslı çocuğun sahip olabildiği bir lükstü. Ve o bilgisayarın sahip olduğu işlem gücü çok düşüktü ve genel olarak çok kullanıcı dostu oldukları söylenemezdi. Türkiye için neden iyi bir yazılımcı eğitimi gerekli sorusunu sormadan önce bugün içinde olduğumuz durumu daha iyi anlamak lazım.

Bugün ise çoğumuzun cebinde, bundan 30 yıl önceki bilgisayarlardan binlerce kat daha hızlı ve geniş depolama alanlarına sahip mini bilgisayarlar var. İşin daha da ilginci bu mini bilgisayarlar ya da diğer adıyla akıllı telefonlar dünyadaki tüm diğer bilgisayarlarla iletişim halinde ve insanoğlunun bugüne kadar elde ettiği bilginin neredeyse tamamına anında erişmemizi sağlıyor. Bilgisayar bilimlerinin gelişme hızı gerçekten de inanılmaz.

Hayatlarımızın her alanı artık bilgisayarlarla şekilleniyor. Bilgisayarların olmadığı bir dünya artık düşünülemez hale geldi.

Peki büyük hızla değişen dünyaya kıyasla çocuklarımıza verdiğimiz eğitim ne ölçüde değişti? Sürekli ve hızlı bir şekilde gelişen dünyaya onları ne kadar hazırlayabiliyoruz? Türkiye için neden iyi bir yazılımcı eğitimi gerekli?

Kullanmayı Değil Üretmeyi Öğretmek

Tüm dünyada eğitim sistemleri çok uzun bir süredir aynı temeller üzerinde kuruluyor. 100 yıl önceki eğitim şekliyle, bugünün eğitim şekli belli içerik değişiklikleri dışında önemli benzerliklere sahip. Ancak bu eğitim şekli günümüzün bilgisayarlarla çevrili dünyası için artık yeterli değil.

Elbette okullarımızda bilgisayarlar anlatılıyor ve teknoloji destekli eğitimler veriliyor. Ancak burada göz ardı edilen bir nokta var. 1990’lı yıllarda, bilgisayarların hayatımızdaki önemi artınca eğitim müfredatlarında da bu teknolojiye yer verilmeye başlandı. Yapılan hata ise öğrencilere bilgisayarların hangi temeller üzerine çalıştığını, programların nasıl oluştuğununun temellerini anlatmak yerine belli hazır programlar öğretilmeye çalışıldı.

 

Öğrencilerin yeni yazılımlar geliştirmesini, yeni teknolojiler üretmesini teşvik etmek yerine zaten geliştirilmiş olan yazılımların nasıl kullanıldığı gösterildi. Çocuklar da çeşitli ofis uygulamalarını, web tarayıcılarını, resim işleme yazılımlarını ve benzerlerini ezberlediler.

Bahsi geçen yazılımların nasıl kullanıldığını bilmenin önemli olduğu yadsınamaz. Ancak eğitim söz konusu olduğunda bunların nasıl kullanıldığından çok nasıl çalıştığının ve nasıl geliştirildiğinin anlatılması çok daha önemli. Bunun bir numaralı faydası ise teknolojiyi tüketen değil, üreten nesiller yetiştirmek. Ve bu durum ülkemizin geleceği için büyük önem taşıyor.

Geleceğin Dili Yazılım

Yazılımlar tarafından yönetilen bir dünyada yaşıyoruz. Yaptığımız telefon konuşmalarından izlediğimiz televizyon kanallarına kadar her şey yazılımların kontrolünde. İnsanlar artık alışverişlerini internet üzerinden yapıyor. Sizin yaklaştığınızı algılayıp otomatik olarak kombiyi çalıştıran evler var. Buna benzer birçok örnek daha getirilebilir. Bundan bir sonraki nesil belki de dijital olmayan herhangi bir şey kullanmayacak. Hal böyleyken yazılım geliştiriciliği alanında bilgisi olan bireyler ülkemizin geleceği için büyük önem taşıyor. Çünkü gelecek teknoloji, yazılım ve donanım alanında güçlü olanlar tarafından yönetilecek.

Yazılım dünyanın gelecekte tek ortak dili olacak. Bu dili bilmeyenlerin geçmişte okuma yazma bilmeyenler ne durumdaysa gelecekte de o hale düşecekleri iddia ediliyor. Tabi ki burada bir çizgiyi çekmek gerek, herkes yazılımcı olacak diye bir kaide yok. Ancak geleceğimiz için, çevremizde gelişen dünyanın nasıl işlediği konusunda izleyici olmamak ve anlayabilmek için bilgisayar sistemlerinin ve yazılımların temellerini çocuklarımıza öğretmeliyiz.

Ülkemiz için neden iyi bir yazılımcı eğitimi gerekli diye sorarken bu alanda ülkemizde bazı gelişmeler olduğunu görmek ise sevindirici.

Ülkemizde Ne Gibi Adımlar Atılıyor?

Milli Eğitim Bakanlığı, 2016 yılı ortalarında okullarımızda kodlama eğitiminin başlatılması yönünde çalışmalara başladığını duyurmuştu. Yapılan planlara göre kodlama eğitimi 5 ve 6. sınıflarda zorunlu olacak. 7. ve 8. sınıflarda ise seçmeli olan bilişim teknolojileri ve yazılım dersinin konuları arasına kodlama eklenecek.

Bunun dışında kodlama ve bilgisayar bilimleri eğitiminin erken yaşta alınmasına yönelik bağımsız çalışmalar da var. Bazı özel okulların kodlama eğitimini ders programlarına eklediği biliniyor. Bunun zaman içinde daha da yaygınlaşacağını söyleyebiliriz.

Öte yandan büyük teknoloji şirketlerinin de dönem dönem düzenledikleri eğitimler ve kamplar bulunuyor. Microsoft ve Apple gibi teknoloji devlerinin öncülüğünde tüm dünyada başlatılan Kodlama Saati etkinlikleri Türkiye’de de yapılıyor. 

Ülkemiz için neden iyi bir yazılımcı eğitimi gerekli? Ülkemizin gelecekte teknoloji tüketen değil üreten bir ülke olması, geleceğin dili olan yazılımı öğrenmesi ve güçlü kalması için yazılım ve bilgisayar bilimleri eğitimi alanlarındaki çalışmaları ve yatırımlarını hızlandırması şart. Bu yatırımlar ve projeler katlanarak devam ederse Türkiye’nin de sahip olduğu genç nüfus potansiyeliyle birlikte teknolojide öncü ülkeler arasında yer almaması için hiçbir neden yok. İş önceliklerimizi iyi belirlemekte ve daha da geç kalmamakta bitiyor…

Hakkında Yazılım Geliştiricileri


Beni Takip Et

Yorum ( 1 )

  1. İnsan hayatındaki çoğu aktivite teknolojik sistemler üzerinden gerçekleşmekte ve yazılımda teknolojinin büyük bir kısmını oluşturuyor.Hem kendimiz hemde ülkemizin geleceği açısından yüksek seviyelerde diğer teknoloji devleriyle rekabet edebilmemiz için maksimum derecede ülke çapında yazılım konusunda kendini gerçekten geliştirebilecek yeni bireylere imkan tanınması ve destek çıkılması gerekiyor.Kaliteli eğitimin olduğu öğrenim alanları yok denecek kadar az veya insanlar bu eğitimi alacak maddi imkana sahip değiller.Burada da tek çare kişinin bireysel olarak kendini geliştirmesi kalıyor.Her şey disiplinli olarak çalışmaktan geçiyor,bu benim şahsi görüşüm. Gerçekten bir emek sarf edilirse ileriye geçmemizin önünü kimse engelleyemez.Sadece yazılım için değil tüm alanlar içinde bu geçerlidir.

Leave a reply

*