Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

soru ekleme

Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Giriş

Kayıt Ol

.........

Stanford’da geliştirilen 6 mini robot 2 tonluk otomobili çekebiliyor

Stanford’da geliştirilen 6 mini robot 2 tonluk otomobili çekebiliyor

stanford-robot

Robot teknolojilerindeki gelişmeler neyse ki sadece insansı özellikler kazanmalarıyla sınırlı değil. Karınca veya arılar gibi sürü halindeki canlıları taklit eden teknolojiler, robot sürülerinin dışarıdan bir yönlendirmeye gerek duymadan toplu bir biçimde hareket etmesini sağlayabiliyor. Stanford araştırmacılarının üzerinde çalıştığı yeni geliştirdiği mini robotlarsa kendilerinden tonlarca ağır nesneleri taşıyabiliyor.

Altı tane mini robotla çalışan araştırmacılar, deneylerinde bu robotların 1,9 ton ağırlığındaki bir otomobili çekebildiğini tahmin ediyor. Kütle oranları açısından bu, altı insanın Eiffel Kulesi ya da Özgürlük Anıtı’nı çekmesiyle hemen hemen aynı. Şöyle ki microTug ismi verilen robotların her biri yaklaşık olarak 100 gram ağırlığında.

Robotların kendi ağırlıklarından çok daha fazla ağır bu kütleleri taşıyabilmesinin sırrı ise geko türündeki geniş parmaklı kertenkeleleri taklit etmeleri. Robotların yere çok iyi tutunmalarını yarayan yapıları aynı zamanda kolaylıkla ayrılıp hızlı bir şekilde harektlerine devam etmelerini sağlıyor. Ek olarak robotların uyum içinde çalışmaları ve toplu hareket ederken altı yerine üç ayak kullanmaları ortaya daha büyük bir gücün çıkmasını yarıyor. Araştırmanın bütününü görmek için bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Kısa zaman önce Harvard araştırmacıları robotların dışarıdan herhangi bir müdahaleye gerek duymadan, kendi kendilerine toplu halde düzenli hareket etmelerini sağlayan algoritmalar geliştirdiklerini açıklamışlardı.

Hakkında Yazılım Geliştiricileri


Beni Takip Et

Leave a reply

*