Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

soru ekleme

Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Giriş

Kayıt Ol

.........

SOAP – Transport

SOAP – Transport

SOAP herhangi bir aktarım protokolüne bağlı değildir. SOAP, SMTP, FTP, IBM’in MQSeries veya Microsoft Message Queuing (MSMQ) aracılığıyla taşınabilir.

SOAP özelliği, yalnızca HTTP’de ayrıntıları içerir. HTTP, en popüler SOAP aktarım protokolü olmaya devam ediyor.

HTTP üzerinden SOAP

Oldukça mantıksal olarak, SOAP istekleri bir HTTP isteği yoluyla gönderilir ve SOAP yanıtları HTTP yanıtı içeriğinde döndürülür. SOAP istekleri bir HTTP GET yoluyla gönderilebilse de, teknik özellik yalnızca HTTP POST ile ilgili ayrıntıları içerir.

Ek olarak, içerik türlerini text / xml olarak ayarlamak için hem HTTP istekleri hem de yanıtları gerekir.

SOAP belirtimi, istemcinin bir SOAPAction header  sağlaması gerektiğini zorunlu kılar, ancak SOAPAction header  gerçek değeri SOAP sunucusu uygulamasına bağlıdır.

Örneğin, XMethods tarafından barındırılan AltaVista BabelFish Translation servisine erişmek için, aşağıdakileri bir SOAPAction header olarak belirtmelisiniz.

Sunucu tam bir SOAPAction header gerektirmese bile, istemci boş bir dize (“”) veya boş bir değer belirtmelidir. Örneğin –

İşte HTTP aracılığıyla XMethods Babelfish Translation servisine gönderilen örnek bir request –

İçerik türünü ve SOAPAction header not alın. Ayrıca BabelFish yönteminin iki String parametresi gerektirdiğini de unutmayın. En_fr çeviri modu, ingilizce’den Fransızcaya çevirir.

İşte XMethods’un cevabı –

HTTP üzerinden iletilen SOAP yanıtları aynı HTTP durum kodlarını takip etmek için gereklidir. Örneğin, 200 OK durum kodu başarılı bir yanıtı gösterir. 500 Dahili Sunucu Hatası durum kodu, bir sunucu hatası olduğunu ve SOAP yanıtının bir Fault öğesi içerdiğini gösterir.

Hakkında Hilal Saim

Namık Kemal Üniversitesi/Bilgisayar Mühendisliği

Beni Takip Et

Leave a reply

*