Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

soru ekleme

Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Giriş

Kayıt Ol

.........

Sıcaklığını Kontrol Ederek Bilgisayardan Veri Çalabilir misiniz?

Sıcaklığını Kontrol Ederek Bilgisayardan Veri Çalabilir misiniz?

Bilgisayardan veri çalmak için sabit diskin kontrol ünitesine program yerleştirildiğini görmüştük ama şuan daha ilginç bir yöntemle karşı karşıyayız. Buna göre son derece kritik bilgiler içerdiği için hiçbir şekilde internetle veya diğer bilgisayarlarla bağlantısı olmayan sistemlerden, ısı algılayıcılar yardımıyla veri aşırmak mümkünmüş.

İsrail’deki Ben Gurion Üniversitesi araştırmacıların mümkün olduğunu deneyerek gösterdiği sistem şöyle çalışıyor: Öncelikle bir şekilde her iki sisteme de aynı zararlı yazılımı bulaştırıyorsunuz (işin en zor kısmı da bu olsa gerek). Ardından kullanacağınız sistemi diğer bilgisayara 40 santimetre kadar yaklaştırıyorsunuz.

Zararlı yazılım devre devreye alındığında, yüksek performans gerektiren bazı programları çalıştırarak bilgisayarın yaydığı ısıyı değiştirmeye başlıyor ve diğer bilgisayarın donanımında yer alan ısı algılayıcılar bunu hissederek çalıştırılabilir komutlara dönüştürüyor. Bu şekilde 1 saat içinde 8 bitlik veriyi aktarmanın mümkün olduğu söyleniyor. Bu da hedef bilgisayara küçük komutlar gönderip çalıştırmak için yeterli. Şu haliyle pratikte kullanılacak gibi değil, ama böyle bir şeyin mümkün olduğunu bilmek bile şaşırtıcı.

Detayları wired.com/2015/03/stealing-data-computers-using-heat adresinde bulabilirsiniz. Sitede sistemin nasıl çalıştığını gösteren güzel bir video da var.

Hakkında Yazılım Geliştiricileri


Beni Takip Et

Yorum ( 1 )

  1. Konuyu biraz daha etraflıca ele aldığım bir yazıyı http://h4cktimes.com/analiz-makaleler/internete-bagli-olmayan-sistemleri-hacklemek.html adresinden okuyabilirsiniz.

Leave a reply

*