Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

soru ekleme

Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Giriş

Kayıt Ol

.........

Php Dersleri / Ders 7 – Fonksiyonlar

Php Dersleri / Ders 7 – Fonksiyonlar

Merhabalar,

Fonksiyonlar programlamada çok fazlaca kullanılan, bir işi aynı kodu yazmadan tekrar tekrar yapmanıza yarayan yardımcılardır. Mesela sayfaya “Merhaba Dünya” yazdırmak istiyoruz, bunu fonksiyonla şu şekilde yapabiliriz:

“Bunu neden kullanıyoruz ki?” diye sorabilirsiniz. Bu noktada parametre alabilen fonksiyonlar devreye giriyor. Mesela bir kullanıcımız var ve ismi değişken, yani her kullanıcı için farklı bir değer var. Biz ona “Hoş Geldin” mesajı yazdırmak istiyoruz. Yiğit için “Hoş Geldin Yiğit”, Ahmet için “Hoş Geldin Ahmet” yazdırmak istiyoruz. Bunu fonksiyon ile şöyle yaparız:

Peki biz şimdi bu mesajları direkt ekrana yazdırıyoruz. Peki bu mesajları elimizde tutmak istersek? Yani mesajları bir değişkene almak istesek? Bunun için o fonksiyonun bir değer döndürmesi gerek. Şöyle ki:

Fonksiyonların temel amacı bunlar. İçlerinde yolladığınız parametreye göre işlem yaparlar ve istediğiniz değeri döndürürler. Mesela toplama işlemi yapıp çıkan değeri döndüren bir fonksiyon yazalım:

Fonksiyonların temelleri bunlar. İyi kodlamalar 🙂

Hakkında Yiğit Özkavcı

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 2. sınıfta. 2 Yıldır web alanında kod yazıyor ve bu işi tutkuyla yapıyor. | yigitozkavci8@gmail.com

Beni Takip Et

Leave a reply

*