Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

soru ekleme

Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Giriş

Kayıt Ol

.........

Php Dersleri / Ders 2 – HTML içinde Php, değişkenler

Php Dersleri / Ders 2 – HTML içinde Php, değişkenler

Php derslerine başlarken, temel düzeyde HTML bildiğinizi varsayıyorum, eğer HTML bilmiyorsanız Google’dan başlamak için çok güzel yerel kaynaklara ulaşabilirsiniz.

Temel bir HTML sayfasının en basit iskelet hali şu şekildedir:

Php kodlarımızı direkt olarak HTML dosyasının içine yazıyoruz, fakat uzantısı artık .html değil, .php oluyor. .html uzantılı dosyaya sadece HTML ve tag içinde olmak kaydıyla CSS yazabilirsiniz. .php uzantılı dosyaya ise ek olarak Php de yazabilirsiniz. Bir önceki dersimizde de gördüğünüz üzere Php ile sayfaya bir şey yazdırmak için “echo” komutunu kullanıyoruz, şöyle ki:

Peki, Php’nin şimdiye kadar bir faydasını görmedik, faydası şimdi başlıyor; Php ile dinamik bir şekilde değişken tanımlayabilir, döngü kullanabilir, koşullu yapılar yazabilirsiniz. Bunlar yapabileceklerinizin çok küçük bir kısmı olsa da şimdilik yeterli olacaklar.

Php’de her değişken başına bir dolar işareti($) alır, şöyle ki:

Php değişken konusunda serbest bir dildir, yani veri yapısı olarak String, Integer, Float, Double, Boolean vb. kullanabilirsiniz ve bunu değişkenin başına yazmak durumunda değilsiniz, şöyle ki:

Şimdi tam anlamıyla değişkenleri kullanalım:

Bu güzel kodun sayfa olarak çıktısı ise bir başlık ve bir paragraf yazısı olacaktır. Değişkenlerle ilgili dersimizin sonuna geldik, iyi kodlamalar 🙂

Hakkında Yiğit Özkavcı

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 2. sınıfta. 2 Yıldır web alanında kod yazıyor ve bu işi tutkuyla yapıyor. | yigitozkavci8@gmail.com

Beni Takip Et

Leave a reply

*