Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

soru ekleme

Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Giriş

Kayıt Ol

.........

Php Dersleri / Ders 1 – Kurulum

Php Dersleri / Ders 1 – Kurulum

Php bir “server scripting language”, yani sunucu tarafında çalışan bir dildir. HTML gibi dosya halinde açılıp derlenemez(yani .html dosyaları gibi çift tıklayarak açılamaz.) Php yazıp kullanabilmek için lokal bir sunucu yapmanız gerekiyor; aşağıda yazacağım programlar ile rahatça kurulum yapabilirsiniz:

Windows için: WAMP
Linux için: XAMPP
Mac için: MAMP

Programınızı kurduktan sonra tarayıcınıza “localhost” yazarsanız karşınıza renkli, yazılı bir ekran gelecektir, bu ekran kurduğunuz programa göre değişiklik gösterir.
Kurulumunuzu yapıp programa proje dosyalarınızı nerede tutacağınızı yazdıktan sonra artık php dosyalarını çalıştırabilir durumdasınız. Bu ders serisinde proje dosyalarını “Programlama/” dizininde tutacağım, siz tercihinize göre farklı bir dizini kullanabilirsiniz. Lokal sunucumuzu açtıktan sonra tarayıcımıza sadece “localhost”(bazı programlarda localhost:8000 vb. olabilir) yazarak “Programlama” dizinine geçiş yapalım, şu an doğal olarak hiçbir dosya gözükmeyecek. Elimizle Programlama/ içine “IlkProjem” isimli bir klasör oluşturup içine “index.php” isminde bir dosya oluşturalım.

“index.php” dosyasını açıp içine şu satırları ekleyip kaydedelim:

Şimdi tarayıcımıza “localhost/IlkProjem/index.php” yazıp girdiğimizde karşımıza bir “Hello World!” yazısı çıkacak. Kurulumu böylece bitirmiş olduk. İyi kodlamalar 🙂

Hakkında Yiğit Özkavcı

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 2. sınıfta. 2 Yıldır web alanında kod yazıyor ve bu işi tutkuyla yapıyor. | yigitozkavci8@gmail.com

Beni Takip Et

Leave a reply

*