Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

soru ekleme

Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Giriş

Kayıt Ol

.........

Master Data Services

Master Data Services


1

  İşletmeler verileri depolayabilmek için farklı platformlar kullanırlar.Sipariş ve satış adında iki tane sistemimiz olduğunu düşünelim.İki sistemimiz de  müşteri bilgilerini barındırsın.Sipariş sistemindeki bir müşterinin adres değişikliği yaptığını varsayarsak,Satış sisteminde eski adres bulunduğu için sipariş edilen ürün farklı bir adrese gönderilecektir.Böyle bir durumda veri yönetiminde zorluk çekilir.Çünkü veriler tutarlı ve güncel değildir.Ayrıca raporlama ve veri analizinin kalitesi de düşer,bu süreç müşteri memnuniyetsizliğine ve  bu problemleri çözmek için verinin yönetilmesine harcanan sürenin artmasına neden olur.

Yukarıdaki şekilde satış verileri OLTP  sisteminde tutulurken, müşteri verileri CRM  sisteminde tutulur.Verilerin bu şekilde farklı platformlarda depolanması, verinin tutarlı ve güncel olmasının önüne geçer.
 Master Data Services  kurumlara;
Verinin tutarlı olmasında,
Kalitesinin artırılmasında,
Güvenilirliğinin sağlanmasında,
Veri yönetim zorluklarının üstesinden gelmeleri konusunda yardımcı olur.
 Master Data Services ilk olarak SQL Server 2008 R2’de tanıtıldı ve SQL Server 2012’de daha da geliştirildi.
 Kurumlar Neden ihtiyaç duyarlar?
⇒ Kullanıcı Kaynaklı Hatalar
Veri ekleme sırasında hatalar yapılabilir ve bu durum tutarsızlığa neden olur.Örneğin müşteri adı “Zeynep” olan bir kullanıcının “Zyp” olarak yazılması sistem tarafından kontrol edilmez ve bu şekilde kaydeder bu durum hatalara neden olur.
⇒Merkezi Olmayan Veri Depolama
Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi veriler farklı sistemlerde farklı formatta saklanır.Böyle bir durumda tekrar eden verinin olup olmadığını anlamak güçleşir.
⇒Gecikme ve Değişikliklerin Dağıtılmaması
Farklı sistemde bulunan veriler üzerinde yapılan güncellemenin her sistemde yapılmaması farklı rapor sonuçlarının doğmasına neden olur.
Tüm bu sorunların önüne geçmek için işletmeler MDS’ye ihtiyaç duyarlar.

 Data Stewards=Belirli bir alandaki varlıklara ilişkin verilerin bütünlüğünü sağlamakla sorumlu olan kullanıcılara verilen isimdir.

 Master Data Services İş Zekası sürecinde aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi bir rol alır.

ekran-alintisi

  Yukarıdaki şekilde Data Quality Services ile,ilgili kolonların önceden tanımlanmış kurala göre geçerli olup olmadığının kontrolü sağlanır.Sipariş siteminde adres bilgisi “Çiçek Sokak Bakırköy” olan müşterinin satış sisteminde olası bir yazım hatasını,programda düzelmesini istediğimiz şekilde kaydederiz.Örneğin “Çiçk Sokak” gibi.Master Data Services ile o müşteri hakkında eksiksiz  bir bilgi sağlanır.Data Quality ile detaylı bilgi için bu linki kullanabilirsiniz.

ekran-alintisi

 Master Data Services kullanabilmek için SQL SERVER kurulumu sırasında özellikler bölümünden Master Data Services özelliğini seçmemiz gerekiyor.

adsiz

 Bu  bağlantı Excel üzerinde MDS  ile çalışmak için kullanılır.Master Data Manager kullanıcı arayüzünde her bir kaydı birer birer yönetmek yerine, MS-Excel’deki verileri toplu olarak yönetmek mümkündür.

 

Hakkında Zeynep ŞİT

Namık Kemal Üniversitesi

Leave a reply

*