Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

soru ekleme

Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Giriş

Kayıt Ol

.........

‘Kadınlar bilgisayar kodu yazmakta daha iyi’

‘Kadınlar bilgisayar kodu yazmakta daha iyi’

Kadınlar tarafından yazılan bilgisayar kodlarının erkeklerin yazdığından daha fazla onay gördüğü belirtiliyor.

5616

Yeni bir araştırmada ortaya çıkan bu bulgu, onayın ancak kodu yazanın cinsiyetinin bilinmediği durumlarda verildiğini de gösteriyor.
Amerikalı araştırmacılar, Github adlı açık kaynaklı program paylaşım servisini kullanan 12 milyon kişiden cinsiyetleri profillerinde belli olan 1,4 milyona yakın kullanıcıyı inceledi.
Sonuçta kadınlar tarafından önerilen kodlama değişikliklerinin kabul oranının erkeklerinkinden daha yüksek olduğu görüldü.
Bu oran kadınlarda yüzde 78,6 iken, erkeklerde 74,6.

KADINLARA KARŞI ÖNYARGI

Ayrıca öneriyi yapan kişinin profilinde cinsiyetinin kadın olduğunu belli edecek bilgi olması halinde, onay oranının 9 puan kadar düştüğü belirlendi.

Araştırmacılar buradan şu sonuca varıyor: “Github’ı kullanan kadınlar genel olarak daha yetkin olmasına rağmen, onlara karşı bir önyargı olduğu belli.”
2015 rakamlarına göre, Facebook’un teknoloji personelinin sadece yüzde 16’sını, Google’ın ise yüzde 18’ini kadınlar oluşturuyor.

Fakat bu araştırmanın sonuçlarının kadınlar açısından cesaret verici olduğu ve önümüzdeki yıllarda kadınların teknoloji alanındaki işlere daha fazla ilgi göstermesinin ve daha fazla istihdamının beklendiği belirtiliyor.

Kaynak : BBC Türkçe

Hakkında Yazılım Geliştiricileri


Beni Takip Et

Leave a reply

*