Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

soru ekleme

Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Giriş

Kayıt Ol

.........

JPA – Giriş

JPA – Giriş

Herhangi bir kurumsal uygulama, büyük miktarda veriyi depolayarak ve alarak veri tabanı işlemlerini gerçekleştirir. Depolama yönetimi için mevcut tüm teknolojilere rağmen, uygulama geliştiricileri veritabanı işlemlerini verimli bir şekilde gerçekleştirmek için çalışıyor

Genel olarak, Java geliştiricileri veritabanları ile etkileşimde bulunmak için çok sayıda kod kullanırlar veya özel framework kullanırlar; oysa JPA’yı kullanırken, veritabanıyla etkileşim kurmanın yükü önemli ölçüde azalır. Nesne modelleri (Java programı) ve ilişkisel modeller (veritabanı programı) arasında bir köprü oluşturur.

İlişkisel ve nesne modelleri arasındaki uyumsuzluklar

İlişkisel nesneler tablo biçiminde gösterilirken, nesne modelleri birbirine bağlı nesne biçimindeki bir grafikte gösterilir. Bir nesne modelini ilişkisel bir veritabanından kaydederken ve alırken, aşağıdaki nedenlerden dolayı bazı uyumsuzluklar ortaya çıkar:

  • Granularity : Nesne modeli, ilişkisel modelden daha ayrıntılı bir yapıya sahiptir.
  • Subtypes : Alt türler (kalıtım anlamına gelir) tüm ilişkisel veritabanları tarafından desteklenmez.
  • Identity : Nesne modeli gibi, ilişkisel model de eşitliği yazarken identity’i ortaya çıkarmaz.
  • Associations : İlişkisel modeller, bir nesne etki alanı modeline bakarken çoklu ilişkileri belirleyemez.
  • Data navigation : Bir nesne ağındaki nesneler arasında veri dolaşımı her iki modelde de farklıdır.

JPA nedir?

Java Persistence API’si, büyük miktarda veriyi Oracle Corporation tarafından sağlanan bir veritabanında kalıcı olarak saklamak için bir sınıf ve method koleksiyonudur.

JPA nerede kullanılır?

İlişkisel nesne yönetimi için kod yazma yükünü azaltmak için, bir programcı veritabanı örneği ile kolay etkileşime izin veren “JPA Providerframework’ini izler. Burada gerekli framework JPA tarafından ele alınmıştır.

JPA Tarihçesi

EJB’nin önceki sürümlerinde, javax.ejb.EntityBean Arabirimi kullanılarak business logic layer  ile birleştirilen persistence layer tanımlanmıştır.

  • EJB 3.0’ı tanıtırken, persistence layer ayrıldı ve JPA 1.0 (Java Persistence API) olarak belirtildi. Bu API’nin özellikleri, 11 Mayıs 2006’da JSR 220 kullanılarak JAVA EE5’in özellikleriyle birlikte piyasaya sürüldü.
  • JPA 2.0, Java Community Process JSR 317’nin bir parçası olarak 10 Aralık 2009’da JAVA EE6’nın teknik özellikleriyle birlikte piyasaya sürüldü.
  • JPA 2.1, 22 Nisan 2013 tarihinde JSR 338 kullanılarak JAVA EE7 spesifikasyonu ile yayınlandı.

JPA Sağlayıcıları

JPA açık kaynaklı bir API’dir, bu nedenle Oracle, Redhat, Eclipse vb. Gibi çeşitli kurumsal firmalar bunlara JPA persistence ekleyerek yeni ürünler sunmaktadır. Bu ürünlerden bazıları: Hibernate, Eclipselink, Toplink, Spring Data JPA, vs.

Hakkında Hilal Saim

Namık Kemal Üniversitesi/Bilgisayar Mühendisliği

Beni Takip Et

Leave a reply

*