Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

soru ekleme

Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Giriş

Kayıt Ol

.........

İyi Bir Bilgisayar Mühendisi Olmak İçin Yapılması Gerekenler

İyi Bir Bilgisayar Mühendisi Olmak İçin Yapılması Gerekenler

bilgisayar-muhendisligi-basari-sirasi-taban-puanlari

Peki İyi yetişmiş bir mühendis olmak için ne gibi yeteneklere sahip olmak gerekli?

İyi bir mühendis olmak için, öğrenmeye yatkınlık, yaratıcılık, disiplinlerarası düşünme yeteneği, bilişsel zeka, merak ve mütevazılık gibi nitelikler öne çıkarken,teknik açıdan uzmanlıkta çok önemli.

İyi bir mühendis olmak istiyorsanız aşağıdaki maddelerde saydıklarımı uygulayabilir yada aşağıdaki kaynaklardan faydalanabilirsiniz:

1- Temeliniz çok sağlam olsun: Bilgisayar sistemlerine girişe hâkim olmak oldukça önemli. Bunun için Coursera ve Udacity gibi sitelerden faydalanabilirsiniz.

2- C++, Java ya da Python gibi programlama dillerinden en az birini bilin: Google’ın Python Sınıfı bu konuda size yardımcı olacaktır.

3- Başka programlama dilleri öğrenin: Java Script, CSS, HTML,C#, Ruby, PHP, C, Perl, Shell. Lisp, Scheme gibi dillerden birkaçını çok iyi öğrenmeniz sizin için faydalı olucaktır.

4- Kodunuzu mutlaka test edin: Bu konuda yine Udacity’den faydalanarak eksikliklerinizi giderebilirsiniz.

5- Analitik düşünme ve soyut matematik de çok fazla önemli: MIT’nin bilgisayar bilimleri için matematik dersleri bu sizin için bulunmaz bir kaynak olacaktır.

6- Algoritma ve veri yapılarını Öğrenin: Bu konuda Wikipedia gibi sitelerden faydalanabilirsiniz.

7- İşletim sistemlerinin çalışma mantığını bilin: UC Berkeley‘nin YouTube videoları bu konuda size yardımcı olacaktır.

8- Yapay zekayla iletişim kurun ve araştırın.

9- Derleyicileri kullanmayı iyi bilin: Coursera’nın bu konuda da bir dersi vardır.

10- Şifre yazımını öğrenebilirsiniz: Bu Siteden faydalanabilirsiniz.

11- Paralel programlamaya giriş yapın:Coursera’nın paralel programlama için dersleri bu konuda işinizi görür.

12-Eğer ingilizceniz iyi değilse mutlaka teknik döküman okuyup anlayacak kadar ingilizce öğrenmeye çaba gösterin.

13-Kendinizi bu konuda geliştirmek istiyorsanız mutlaka problem çözme yeteneğinizi artırmanız gerekiyor.Bunun içinde yazılım projesi yapmaya özen gösterin.Proje yaparsanız problem çözme yeteneğinize çok büyük katkı sağlıyacaktır.Her projeden sonra bir diğer projeyi yapmanız daha da kollaylaşıcaktır.Bir başkasının yaptığı projeye de bakıp bir şeyler yapmak size katkı sağlayacaktır.Bunun için codeproject kullanabilirsiniz.

14- Algoritmaların nasıl çalıştığını anlamak programlama mantığınızı çok fazla geliştiricektir.Bunun için Algoritmalara Giriş (MIT) (Prof. Charles Leiserson & Prof. Erik Demaine) verdiği dersler işinize yarıyacaktır.

15-Eğer yabancı diliniz iyi ise Microsoft Virtual Academy 11 farklı dilde sağladığı yüzlerce kurs ile teknoloji uzmanlarına sürekli öğrenim konusunda yardım etmek için uzmanlar tarafından verilen çevrimiçi Microsoft eğitimi sunuyor.
Eğer yabancı diliniz yoksa Açık Akademi ve msdn kullanabilirsiniz.

Hakkında Hilal Saim

Namık Kemal Üniversitesi/Bilgisayar Mühendisliği

Beni Takip Et

Yorumlar ( 42 )

 1. bu yazı sanki,a.b.c(sıradan üniversiteler) üniversiteleri için geçerli gibi geldi bana ODTÜ gibi yerde bunları yapacak vakit bulamazsınız zaten 🙂

  • … mütevazılık gibi nitelikler öne çıkarken,teknik açıdan uzmanlıkta çok önemli.

   Sanirim ODTUnun tek eksigi okudugunu anlayamayan ogrencileri bunyesinde barindirmak. Hala anlamadiysaniz ilk kelimeyi yüksek sesle okumanizi tavsiye ederim

   • Amacım hava atmak veya diğer üniversileri küçümsemek değildi. Tek belirmek istediğim şey eğitimi iyi olan üniversitelerin programının oldukça yoğun olduğuydu. (Güzel ülkemde bugün 196 üniversite var, ve bu üniversitelerin hepsinin aynı seviyede olmasını bekleyemezsiniz.)

    • Görende sadece ODTU yoğun diğer üniversitedekiler sinek avlıyor sanacak. Güzel yorum buse

     • Ben İTÜ’de okuyorum, teknik liselerin ders yükü ve programı aynı. Kolayca söyleyebilirim ki 1 döneme verdiğim emek ile bahçeşehir, hacettepe, ege gibi üniversitelerin eşdeğer gördüğünüz programını AA not alarak geçebilirim.

     • aynen. odtü ülkeyi kurtarıyor tüm dünyadaki en iyi yazılımları o yazıyor sanki. iskenderun teknik üniversitesinde okuyorum ve iste nin de çok yüksek yerlerde çalışan bir çok mezunu var. odtü ankaradan dolayı ünlü. gerçi son olaylardan sonra insanlar ankaraya gezmeye bile gitmek istemiyor ya hadi neyse

  • Yazının kimin için olduğundan ziyade; siz yazıdan ne anladınız? Vakitsizlik herkesin sorunu. Mühim olan zamanın herkes için aynı süratte geçtiğini anlayabilmek; boşa vakit harcamayı önlemek değil midir? Neyin öncelikli ve önemli olduğunu anlamak gerekmez mi? Yazar o kadar güzel konulara değinmiş ki? İçi boş olan diğer üniversiteler mi? Yoksa tüm üniversitelerimiz mi???
   Eğer işinizin ustası olmak isterseniz, bahane üretmek değil, ustanın öğütlerini izlemelisiniz. Teşekkürler sevgili yazar… Aklınıza, ellerinize ve zamanınıza sağlık… Ha bi de yalnızca kurum değildir sizi bilge yapan siz bilge olmak istemedikten sonra M.I.T.’te okusanız nafile…

  • 2013 MKU mezunuyum (istü oldu sonradan). 28 yaşımda mezun oldum. o yaşta mezun olma nedenim kendimi geliştirmem idi. Bende de hiç zaman yoktu; üni de ve öncesinde ve de sonrasında… Hatta projelerim üniversitedeki zamansızlıktan dolayı mahfoldu.
   Üniversite olayını geçeceksiniz yani. “peki üniversite öncesinde nerdeydin, napıyordun” diye sorarlar adama (size) en basitinden…
   O çok övdüğünüz üniversitenizde;
   * iletişim protokolleri ile ilgili kaç defa ders verildi? Kaç farklı protokol tasarladınız?
   * I/O multiplexing konusunda ne derecede bilgi sahibisiniz veya apinin işletim sisteminden gelip de bu tarz işletim sistemlerine bağlı olduğunuz native kodlamada?
   * multithreading konusunda (paralel programlama tabiri ile kastedilen kısım) ne derecede bilgi verildi?
   * Zamansal hesaplama konusunda multiplexing yapılar ile multithreading yapıyı bir arada kullanmayı denedinizmi; veya kaç gün çalışır halde debug edip karışıklık çözdünüz (deadlocklar, birbirini bekletmeler, zamanlamalar vs)
   * dll (so) gibi çağrımlar konusunda ne derecede bilgi verildi; siz kaç defa static kütüphane yazdınız farklı diller ile; ve bunlardaki aksaklıkları kaç defa görüp çözmeye çalıştınız?
   * kaç defa php ye c veya c++ ile modül yazdınız?
   * kaç defa farklı bir dil ile şu size çok gösterilen java dilini api gibi kullandınız?
   * kaç defa java ile derlenmiş bir uygulamayı override edip yeni işlev veya yeni pencere tipi içine gömdünüz?
   * kaç defa javada bytecode mantığı incelediniz; sırf öğrenmek amaçlı java programı kırdınız (assembly ile native programdan bahsetmiyorum bile)

   Sakın bu sorular için bana;
   * mutex, sam kem küm gibi “biliyorum ben bunları” diyip size derse gösterilen 2 3 thread in birbiri ile etkileşimi gözünüzün önüne gelmesin 🙂 * basit bir şekilde listen bind işlevleri ile recv send gibi native apiler gelmesin…
   * terori ve uygulama kısmı vardır ya; uygulama sonrası süreklilik ve bu konuda çıkan aksaklıklar konusunda da tecrübe edinin anlayacaksınız zaten.
   Kısaca önce bu işe 18 19 senenizi verip farklı platformlarda uç noktada işlerle uğraşın, sonra burda “ben odtülüyüm, zamanım yok” diyin.

   Yukarıda verdiğim örneklerin 1 2 tanesi uç noktada örnek; gerisi programlama hayatınızın içinde ve kullandığınız şeyler. Ve bu tür örnekleri 10 kattan fazla artırabilirim. Araştırın, öğrenin, sonrasında cevap verin.

   Cevap verirken veya yorumlarken iyi okuyun iyi irdeleyin yazdıklarımı…

   Üniversitem bana çok birşey katmadı; kendi çabalarım ileydi bütün gelişimim. Odtüye de gitseydim durum değişmeyecekti. Çünkü zaten bir çok şeyi bilerek, bilinçli olarak okudum üniversitemi. Bence siz “odtülüyüm, zamanım yok” demeden önce; üniversite bilginiz ile normal bir mühendis olacağınıza yanın… Kendinizi sonrasında biraz geliştirirsiniz emekliliğinizin keyfini çıkartırasınız 🙂 Ama bu kafayla giderseniz hiç bir zaman birşeyleri geliştiremezsiniz (kendi gelişiminizden bahsetmiyorum)
   Tekniker/teknisyen sıfatlı, tek bildiği emir vermek olan bir mühendisimsi…
   Kokay gelsin…

 2. sadece işin neden yazılım boyutu ele alınmış acaba donanım olmadan yazılım neye yarar :S

 3. bildiğim kadarıyla HTML programlama dili değilde metin işaretleme dili olarak geçiyor

  • @Canberk Kesinlikle. HTML ve CSS bir gösterim tanımlarken, programlama dilleri fonksiyonalite sağlarlar. Bu yüzden bunlarla bir if veya while döngüleri kullanamıyoruz.

   Bu yüzden bunlar özgeçmişlerde “Programlama Dilleri” değil de “Teknolojiler” veya daha başka bir isimde tanımladığınız kısmında kullanmak daha doğru gibi.

 4. Güzel bir liste.

  İlave olarak fikrimce iyi bir bilgisayar mühendisi olmanın başlıca şartlarından biri de teknik kısma çalıştığınız kadar insanları da çalışmalısınız.

 5. Bu ozelliklerin tumu bi kiside olmasi imkansiz gibi bisey.Hangi muh isen ilgini ceken, iyi yapabildigin alan uzerine yuru, kos.Tabi yanlis anlasilmasin her konuda fikir sahibi olmali iyi bir muhendis..

 6. Java Script, CSS, HTML teorik olarak bunlar programlama dili değil. Perl de değil ama daha bulanık konumu. Shell(sanıyorum Shell scripting kastediliyor) de elbette değil.

  Javascript, Perl vb. diller scripting dilleri. Eskiden scripting ile programlama arasında çok keskin ayrımlar vardı ama günümüzde bu ayrımların yavaş yavaş yittiğini görüyoruz. O yüzden yazıda hata yapılmış demeyeceğim. Gelenekselci kitaplar (Mesela “Concepts of Programming Languages”) bu ayrımda hala israr etse de akademik seviye haricinde bu aradaki ayrımın artık çok bulanık olduğunu söyleyebiliriz. Bu yazı da akademik bir makale olma idddiasında değil dolayısıyla bu açıdan eleştirmenin, çok bilmişlik yapmanın anlamı yok.

  Yazı genel hatlarıyla güzel bir yazı. Belki eleştirilebilecek bazı noktaları, OOP Design Patterns’den bahsetmemesi, fonksiyonel programlama dillerinden bir örnek sunmaması (Haskell, F#, Scala vb.) ve Mimari ile ilgili konulara çok fazla değinmemesi. Ama zaten yazının başlığı “…. olmak için yapılması gereken HER ŞEY” değil.

 7. Cevap veren arkadaşlardan biri kendini abc üniversitelerinden saymayan. Diploma size iş sağlar ama ilerletmez sizin gibi ego manyağı ODTÜ’lüler den dolayı kendi üniversitemden soğuyorum..

  • Soner kendini gelistirmedikten sonra ituluymus,odtuluymus,bogaziciliymis falan filan bi anlami yok.

  • Soner sen de o arkadaşa laf çarparken vurgulamışsın yine ODTÜ’lü olduğunu 🙂

  • gerçekten odtü de insanlarda özellikle de eski olanlarda bu ego manyaklığı nedir anlamış değilim…
   Bir numarası yok ilkokul 5 – ortaokul 1 seviyesi arası bir eğitim verip MIT tarzı sorular ve Vaka Çalışması verilmesi ve iğrenç ötesi bir insan yapısı olması hariçinde.

   Nerden mi biliyorum ?

   Ben de oradan mezun oldum…. ondan…

 8. Merhaba ben Bilgisayar Mühendisiyim fakat yukarıda yazanların bir kaçına katılmıyorum. Çünkü sağlam bir ingilizce ve sağlam bir matemetik temeli ile analitik zeka birleşince çok iyi mühendis olunur. Zaten gerisi hikaye. Yok programlama diliymiş yok donanımmış. Bunlar yukarıdakiler olduktan sonra kesinlikle çok kısa zamanda halledilebilecek şeylerdir. Bu anlamda aslında yazmış olduğunu makalenin ilk cümlesini kalın harflerle ve büyük bir punto ile yaz en önemli yeri orası bence. Herkese başarılar.

 9. Bu yeteneklere sahip olupta ama diploması olmayanlara ODTÜ gibi sıradan bir üni. diploma verir mi acaba başvursak ?
  Yada bildiğiniz başka bir ünv. yurt içi dışı farketmez

 10. Başlık Hatalı olmuş yazılım mühendisi olmak icin neler gerekli denilseymis daha dogru olacakmış

 11. yazinin başlığı “vasat bir yazılım mühendisi nasıl olunur” olmalıymıș.

 12. Reklam kokan hareketler bunlar 🙂
  Ayrıca bebelere anlatır gibi yapan sitelerle kim uğraşır ki ?
  Biraz akademik olacaksınız.
  Biraz pratiklik, biraz teknik.
  En önemlisi mantıklı olacaksınız.
  Php kullanan bilgisayar mühendisi varsa, kendini mühendis olarak sakın nitelendirmesin.
  Mühendis misin lamer misin?

 13. Algoritma ve veri yapıların için wiki ye yönlendiren boş bir yazı

 14. kafayı yemişsiniz sanırım bir bilgisayar mühendisi ağ ve yazılım kısmına çok iyi hakim olmalıdır ve ayrıca elektronikten de anlamalıdır elektronikten (elektronik yazılım,elektronik componentler ve devre analizi) anlamayan sadece yazılımcıdır. unutmayın yazılımcı farklıdır mühendis farklıdır. (Standart C ,Java) bilmedenden mühendis olunmaz

 15. Bence iyi bir mühendis olmanın yolu, bir süre iş hayatında sürünüp daha sonra mühendislik eğitimi almaktan geçer. Ezberleyerek veya düz bir mantıkla öğrenerek değilde yararlılık ilkesiyle neyin nerede gerekli olacağını düşünerek bilgiyi analiz ederek öğrenmek gereklidir. Kendimde üniversite eğitimi aldım. Şimdiki aklımla okusam o dersleri bana anlatan hocalardan daha iyi anlar o derslerde onlardan daha iyi olurdum. Ezberci takılırsanız mezun olduktan sonra işiniz çok zor olur. İsterseniz itüden odtüden mezun olun. Benim tavsiyem hocaların verdiği projeleri araştırmak suretiyle kendiniz yapın ve öğrendiklerinizle yeni projeler üretin. Mezun olduğunuzda diplomanızdan çok öğrendikeriniz ve yapabildikleriniz önemli olacak.

 16. Bu iyi bir yazılımcı olmak için değil, ‘Google’ a göre her programcının bilmesi gerekenler’ başlığındaki yazıdan arkadaşın kopyaladağı bir hali. Site http://picardes.com/google-dersleri/ bu adreste. Ayrıca Google bu yazıyı kendi kariyer sitesinde de paylaşmıştır.
  Google site : https://www.google.com/about/careers/students/guide-to-technical-development.html

  • Merhaba,

   Barış, bildirdiğin için öncelikle teşekkürler. Bu yazıyı paylaşan arkadaşımız sanırsam kaynak eklemeyi unutmuş.

 17. Güzel yazı. İki şey daha eklenebilir listeye:
  1. Version control system (Git vs.)
  2. Database

 18. Yazıyı okuduğum da bazı şeyler bana da saçma geldi fakat Türkiye de her öğrenci kendi istediği bölüme yerleşmiyor ve bu yüzden de evet tamam ben bilgisayar mühendisliğini kazandım ama ne yapacağım diye düşünen onlarca kişi var bu yazıda o insanlara az da olsa ışık tutmus. Ama bakıyorum ki ODTU lu arkadaşlar gene klavye şovu yapmaktan geri kalmamışlar üzücü..

 19. Yazınız genel olarak güzel ancak son maddede belirttikleriniz hoş değil. Çünkü Bilgisayar Mühendisliği ve Bilimlerinin ana dili İngilizce’dir. İngilizce’yi bilmiyorsanız Bilgisayar Mühendisliği okumayın, komutları nasıl öğrenmeyi düşünüyorsunuz? En azından ya hazırlık sınıfı olan bir üniversiteyi tercih edin yada üniversitenin ilk yılında, mesleki derslerin az olduğu yıl olduğundan dolayı, iyi bir kursa gidin. Yani kısacası, İngilizce olmadan bilgisayar olmaz, hayal bile edilemez.

 20. ODTÜye nasıl gidiliyor ki

 21. Merhaba; ben lise son sınıfım bu yıl staj görüşçem ve çok hırslıyım bilgisayar mühendisi olmak için bana çok büyülüyeci geliyor bu yıl üni’ye hazırlanacağım bana en yararlı hangi okullar olabilir yurt içi yada yurt dışı en çok faydasını görebileceğim kariyerimde bana en çok yardımcı olabilecek bilgisi olan kişi lütfen yardımcı olabilirmi şimdiden teşekkür ederim.

Leave a reply

*