Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

soru ekleme

Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Giriş

Kayıt Ol

.........

C# Emlak Otomasyonu (Linq,Datagridview)

C# Emlak Otomasyonu (Linq,Datagridview)

windowsform

Kurumsal bir emlak ofisi için istenen otomasyonun çekirdeğini oluşturacak bir yazılım geliştirmeniz istenmektedir. Bu nedenle nesneye yönelik programlama ilkelerine bağlı kalarak gerekli sınıfları bir sınıf kütüphanesi içinde kodlamanız istenmektedir. Oluşturacağınız Solution içinde iki ayrı proje açmalısınız. Birincisi ClassLibrary projesi, ikincisi otomasyonun arayüzünü oluşturacak Windows Forms Application projesi olmalıdır. Tasarlayacağınız sınıfları; windows uygulamasına kütüphane projesini import ederek veya derleme sonucu elde edeceğiniz dll dosyasını import ederek kullanmalısınız.

CLASS LIBRARY PROJESİ
Ev Sınıfı
Alanlar ( Fields )
OdaSayısı, KatNumarası, Semti, Alanı, Yapım Tarihi, Türü, aktif, emlak numarası, vb.
Kiralık ev için Depozitosu, Kirası
Satılık ev için Fiyatı
Türü bilgisini enum olarak tanımlayın: Daire, Bahçeli, Dubleks, Müstakil, vb.
Emlak numarası alanı her ev nesnesi için farklı olmalıdır.
aktif alanı evin işlem sürecini göstermek için kullanılacaktır. Yani ev için halen müşteri aranıp aranmadığını gösterir.
Özellikler ( Properties )
Tüm alanlar için uygun olarak property tanımlamalarını yazın.
Set ve Get blokları içinde gerekli kontrolleri yazın.
Örneğin:
Oda Sayısı alanı için negatif değer girilmemelidir. Böyle bir kullanım durumunda oda sayısı sıfır olarak atanmalı ve işlemin yapıldığı zaman ve girilmek istenen negatif değer LOG kaydı olarak bir metin dosyasına kaydedilsin.
Pozitif geçerli bir değer ataması için de aynı loglama işlemi yapılsın.
Yapım Tarihi bilgisini kullanarak evin yaşını hesaplayan bir property tanımlayın.
Kurucu Metot ( Constructor )
Oda Sayısı, Kat Numarası, Semti, Alanı alanlarına ilk değer atamalarını yaparak Ev nesnesini oluşturan kurucu metot tanımlaması ekleyin.
Ayrıca Kurucu metodu aşırı yükleyin ve farklı versiyonlarını da yazmalısınız.
Metotlar
EvBilgileri
Ev sınıfından türetilen bir nesneye ait olan bilgileri görüntüleyecek şekilde biçimlendirip geri döndürmelidir. Biçimlendirme işlemi için string.Format() metodunu kullanın.
FiyatHesapla
room_cost.txt isimli dosyadan okunacak katsayı ile oda sayısını çarparak evin olası kira fiyatını hesaplayıp geri döndüren bir metot yazın. Eğer room_cost dosyası yoksa kullanılacak katsayı sabit 200 olarak kullanılsın.
Kiralık Ev Sınıfı
Kiralık Ev ve Ev sınıfları arasında yani ilişkisi vardır. Dolayısıyla Ev nesnesinin sahip olduğu tüm özelliklere Kiralık Ev nesnesi de sahip olmalıdır.
EvBilgileri Metodunu override edin ve kiralık ev bilgilerini geri döndürecek şekilde güncelleyin. Uygun kurucu metot tanımlamalarını yapın.
Satılık Ev Sınıfı
Satılık Ev ve Ev sınıfları arasında yani ilişkisi vardır. Dolayısıyla Ev nesnesinin sahip olduğu tüm özelliklere Satılık Ev nesnesi de sahip olmalıdır.
EvBilgileri Metodunu override edin ve satılık ev bilgilerini geri döndürecek şekilde güncelleyin. Uygun kurucu metot tanımlamalarını yapın.
WINDOWS FORMS APPLICATION PROJESİ
Emlakçının
 Yeni ev ekleme,
 Silme,
 Düzenleme ve
 Sorgulama-listeleme (en önemlisi)
işlemlerinin yapılacağı ara-yüzleri içermelidir.
Program çalıştırıldığında ilk olarak Login Penceresi gelecek ve Kullanıcı Adı – Şifre eşleşmelerini “users.txt” dosyasından kontrol edilecektir. Yetkili bilinen bir kullanıcı ise Login formu kapatılarak; Ana Form açılacaktır.
Kayıt Ekranı: Yeni eklenecek evle ilgili bilgiler bu form üzerinden gerekli kontroller yapılarak alınmalıdır. Burada kullanılacak kontroller ve tasarım olabildiğince kullanıcının işini kolaylaştırıcı şekilde ve hatayı en aza indirgeyecek şekilde seçilmelidir.
emlak

Örneğin semt bilgisi seçilecek ile göre ilgili bir metin dosyasından okunarak doldurulacak bir combobox-tan seçilmelidir. Böylece kullanıcının manuel girişinde yapılacak hatalar önlenmiş olur.
Kayıtlar 1000 sabit boyutlu ve türü Ev olan bir dizi içinde tutulmalıdır. Aynı zamanda sizin belirleyeceğiniz bir formatta kayıtlar “satilik.txt” ve “kiralik.txt” olmak üzere iki dosyada saklanmalı ve program kapatılıp yeniden açıldıktan sonra kayıtlara ulaşılabilmelidir.

Sorgulama Ekranı: Emlakçının işini kolaylaştıran en önemli arayüzdür. Müşterinin isteklerine göre sorgulama yaparak; kayıtlar arasında uygun evleri arayıp bulan formdur. Sonuçlar bu form üzerinde listelenecek ve detaylarına ulaşmak için Kayıt Ekranına benzer bir form üzerinde kolay bir şekilde görüntülenebilmesi sağlanacaktır.
Sorgulama esnasında sadece aktif durumda olan evler varsayılan olarak taranacaktır. Ancak opsiyonel olarak daha önce emlakçının elinde olan ama işlemi tamamlanmış evler de taranabilmelidir.
Sorgulama Ekranından bulunan bir evin detaylarının görüntüleneceği Listeleme formu üzerinden düzenleme, silme ve arşivleme işlemeleri yapılabilmedir. Arşivleme işlemi ev nesnesini tamamen silmek yerine değişkenin değerini true-dan false-a çekmek demektir. Tersi de mümkün olmalıdır.
Listeleme Ekranından evin görüntülerine de ulaşılabilir olmalıdır. İlgili eve ait görüntülerin bulunduğu Windows klasörü, program içinden bir buton ile açılabilmelidir.

[download id=”2150″]

Hakkında Muhammed Durmaz

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği

Beni Takip Et

Yorumlar ( 6 )

 1. Otomasyon örneği açısından güzel paylaşım olmuş. Dikkatimi çeken birkaç noktayı belirtmek isterim. Örneğin login ekranından sonra gereksiz yere ProgressBar kullanımının nedenini anlayamadım. Bunun dışında sorgulama ekranında silinen kayıtlar data grid üzerinden kaldırılmıyor. Daha sonra boş alanları kontrol etmek için if(value==””) kullanmak yerine string sınıfının isnullorempty whitespace gibi fonksiyonlarını kullansaydınız. Buna benzer sayılacak birçok nokta var.

  Tabi şimdi projeyi yaparken çok hata denetimi yapmıyorsunuz haklı olarak ama temel şeyleri yapmakta gerekli diye düşünüyorum.

  Tabi paylaşım birçok kişinin işine yarayacaktır emeğinize saygı duyuyorum. Benimki sadece bir eleştiri.

  • Muhammed Durmaz

   Yorumunuz, eleştiriniz ve herşeyden önemlisi saygı duyduğunuz için teşekkür ediyorum. Geçmişte yapmış olduğum uygulamalar bunlar. Üzerine herhangi birşey katmadan doğrudan paylaştım. Otomasyonun güncelleştirilmiş halini ilk fırsatta tekrar paylaşacağım. Teşekkür ediyorum.

 2. Proje çok güzel olmuş.Tamda böyle bir proje arıyordum. Teşekkürler 🙂

 3. proje ile ilgili video anlatım var mı?

 4. Güzel proje elinize sağlık.
  download linki neden çıkmıyor?

Leave a reply

*