Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

soru ekleme

Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Giriş

Kayıt Ol

.........

Birleşik Milletler’den Apple’ı Koruma

Birleşik Milletler’den Apple’ı Koruma

BM, ABD’li yetkililer tarafından iPhone’ların şifresinin kırılması hususunda teknoloji devi olan Apple’a baskıda bulunmasına karşı çıktı.

applea_o_ulkede_sok_ceza_1451486519_3516

FBI ile Apple şirketi arasındaki “şifre savaşı” sürdüren Apple’a bir destek de BM’den geldi. BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri olan Zeyd Raad el Hüseyin, konuyla alakalı yaptığı açıklamada, “ABD’li yetkililer, Pandora’nın kutusunu açma riskiyle yüz yüze ve bu olay milyonlarca insanın hem fiziksel olarak hem finansal olarak güvenliğini tehlikeye atabilir” dedi.

ABD Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) isteğinin insan hakları, gazeteciler ve muhalif siyasetçiler, muhbirler ve milyonlarca kişi üzerinde çok fazla zararlı etkileri olacağına ısrarla dikkati çeken Zeyd, bu davanın otoriter rejimlerin ve bilgisayar korsanlarının işine yarayacağı uyarısında bulundu.

FBI, Aralık 2015 tarihinde ABD’nin San Bernardino beldesinde terör saldırısı düzenleyen Seyid Rıdvan Faruk’a kayıtlı olan iPhone’un şifrenin ele geçirilmesiyle alakalı Apple’dan yardım istemişti. Fakat Apple, dünya genelinde bulunan milyonlarca iPhone kullanıcılarının gizlilik ve güvenlik haklarına gerekçe göstererek  bu isteği kabul etmemişti.

 

Hakkında Yazılım Geliştiricileri


Beni Takip Et

Leave a reply

*