Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

soru ekleme

Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Giriş

Kayıt Ol

.........

Bir SSIS Paketinde hata ayıklama

Bir SSIS Paketinde hata ayıklama

Bir uygulama geliştirirken, yanlış yapılandırma görevleri veya veri akışı bileşenleri veya değişken tanımları veya ifadelerdeki hatalar, beklenmedik davranışlara neden olabilir. Paketi mükemmel bir şekilde geliştirseniz bile, yürütülürken ortaya çıkabilecek, eksik veya yanlış isimlendirilmiş bir dosya veya geçersiz bir veri değeri gibi potansiyel sorunlar vardır. Bu nedenle, bu sorunların nedenini bulmak için hata ayıklama tekniklerini kullanabilmek ve bir çözüm oluşturabilmek önemlidir.

SSIS hata ayıklamaya genel bakış

Hata ayıklama, geliştirme sırasında veya bir üretim ortamına dağıtılan bir pakette paket yürütülmesi sırasında ortaya çıkan sorunların kaynağını bulma işlemidir.

Geliştirme Sırasında Hata Ayıklama

Tasarım zamanında SSIS geliştiricileri, denetim akışı ve veri akışı işlemlerinde sorunları bulmak için çeşitli Visual Studio hata ayıklama teknikleri kullanabilirler. Bu teknikler şunları içerir:

  •  Hata ayıklama ortamında paketleri çalıştırırken sıra sayılarını ve görev sonuç göstergelerini gözlemleme.
  • Paket yürütülürken kaydedilen olayları görüntüleme. Bu olaylar yürütme sırasında İlerleme sekmesinde ve yürütmeden sonra Yürütme Sonuçları sekmesinde gösterilir. Etkinlikler, her yürütme sırasında ve sonrasında Çıktı penceresinde de gösterilir.
  • Kontrol akışındaki belirli noktalarda yürütmeyi duraklatan kesme noktalarını ayarlayarak paket yürütmeye gider.
  • Hata ayıklama sırasında değişken değerlerini görüntüleme.
  • Veri izleyicilerini veri akış yollarına ekleyerek veri akış boru hattından geçen satırları görüntüleme.

Üretim Ortamında Hata Ayıklama

Sorunlar, bir paketin üretim ortamına dağıtılmasından sonra yürütme sırasında ortaya çıkar. Bu senaryoda, paket kaynak projesi varsa, daha önce açıklanan teknikleri kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, üretmek üzere yapılandırılmış olan günlük dosyalarını inceleyerek veya bir döküm dosyası oluşturmak için dtexec veya dtutil yardımcı programlarını kullanarak paketi hata ayıklayabilirsiniz. Bu dosyalar, bir paketle ilgili bir sorunu teşhis etmek için kullanabileceğiniz sistem değişkeni değerleri ve ayarları hakkında bilgi içerir.

Paket Yürütme Etkinliklerini Görüntüleme

Bir paket yürütmeyi, paket kontrol akışındaki görevler ve konteynerlar tarafından oluşturulan bir dizi olay olarak düşünebilirsiniz. Geliştirme ortamında bir paketi hata ayıklama modunda çalıştırdığınızda, bu olaylar kaydedilir ve iki yerde görüntülenir. Bir paketi hata ayıklama modunda çalıştırmak için aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini kullanabilirsiniz:

  • Debug menüsünde, Start Debugging tıkla
  • Araç çubuğundaki Start Debugging düğmesini tıklayın.
  • F5 tuşuna basın.

The Progress / Execution Results Sekmesi

Uygulama sırasında, SSIS paket tasarımcısının Progress (Progress) sekmesi, paketin ve onun kapsayıcılarının ve görevlerinin hiyerarşik bir görünümünü gösterir ve yürütme sırasında oluşan olaylar hakkında bilgi görüntüler. Uygulama tamamlandığında, sekme Yürütme Sonuçları olarak yeniden adlandırılır ve tamamlanan yürütme için tüm olay ağacını gösterir. Ilerleme sekmesindeki iletilerin görüntülenmesini, SSIS menüsündeki Hata Ayıklama İlerleme Raporlamasını değiştirerek etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. İlerleme raporlamasını devre dışı bırakmak, karmaşık paketleri hata ayıklarken performansı artırmaya yardımcı olabilir.

The Output Window

Çıktı penceresinde yürütme sırasında oluşan olayların listesi gösterilir. İşlem tamamlandıktan sonra, ortaya çıkan olayların ayrıntılarını bulmak için Çıktı penceresini inceleyebilirsiniz. Çıkış penceresi ve İlerleme / Yürütme Sonuçları sekmesi, paket yürütülürken hataları gidermek için yararlı kaynaklardır. Bir SSIS geliştiricisi olarak paketleri hata ayıklarken bu pencerelerdeki olayları alışkanlıkla gözden geçirmelisiniz.

 

Hakkında Hilal Saim

Namık Kemal Üniversitesi/Bilgisayar Mühendisliği

Beni Takip Et

Leave a reply

*