Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

soru ekleme

Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Giriş

Kayıt Ol

.........

Assembly Dilinde Adresleme Yöntemleri

Assembly Dilinde Adresleme Yöntemleri

Bir mikroişlemci birden çok  bellek çeşidi vardır ve her bellek için aynı yöntemleri kullanarak erişmek mümkün değildir ve verimsizdir.Örneğin mikroişlemci içerisindeki saklayıcılar az sayıdadır; ancak en hızlı işlem gücüne sahiptir.Benzer şekilde RAM bellek kapasitesi büyük olmasını rağmen , saklayıcılara ve cep belleklere göre oldukça yavaştır.

Her belleğin adreslenebilecek alanı farklı boyutta adres hat sayısı gerektirir.Örneğin 8 adetlik saklayıcı için 3 adet adres hattı yeterli iken 64 KB’lık bir bellek için en az 16 hat gerekir. İşlem kodu içerisine yerleştirilen hedef ve kaynak adresleri görüldüğü gibi bazı bellek türleri için 3, bazıları içinse 16-bit olabilmektedir. Görüldüğü gibi tekdüze bir adresleme yöntemi ile komut üretimi bazı komutlarda  gereğinden fazla kapasite kullanımı ve hız düşüklüğüne neden olabilir.

Adresleme yöntemi aslında işlenen (operand) kısmında bulunan değişkenlere ait adreslerinin olabildiğince verimli bir şekilde çözülmesi işlemidir.

Bir mikroişlemcinin komut yapısını öğrenmek, öncelikle komut kümeleriyle ilgili olan adresleme yöntemlerini öğrenmek ile başlar.

 

Hakkında Yazılım Geliştiricileri


Beni Takip Et

Leave a reply

*