Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

soru ekleme

Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Giriş

Kayıt Ol

.........

Android Mayın Tarlası Oyunu

Android Mayın Tarlası Oyunu

Projenin Amacı:
Projenin asıl amacı mobil ortamda uygulama geliştirmektir. Geliştirilecek olan mayın tarlası oyunu herkesin bildiği klasik mayın tarlası oyunudur. Mobil ortamda geliştirilen uygulamalar gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır ve pek çok alanda pek çok farklı uygulama geliştirilmektedir.
Proje Tanımı ve Yapmanız Gerekenler
Mayın tarlası oyununun temelinde mayınlardan kaçınarak boş kareleri bulmak mantığı yer almaktadır. Oyun tahtasını ne kadar hızlı temizlerseniz, skorunuz da o kadar yüksek olacaktır.
– Nasıl Oynanır ?
Bir mayını açarsanız, oyun sona erer.
Boş bir kare açarsanız, oynamaya devam edersiniz.
Bir sayı açarsanız, bu sayı etrafını çevreleyen sekiz karede kaç tane mayının gizlendiğini belirtir. Bu bilgi sayesinde hangi yakın karelerin güvenle tıklatılabileceğini anlarsınız.
Projeden Beklenenler :
 Oyunun iki temel menüsü bulunacaktır. Bunlar oyun ve yardım menüleridir. Oyun menüsü 7 seçenek yer alacaktır. Bunlar yeni oyun, kayıtlı oyunlar, kendi oyununu oluştur, oyuna devam et, istatistikler, seçenekler, görünümü değiştir ve çıkış seçenekleridir.
 Oyunda üç zorluk seviyesi bulunacaktır ve bunlar seçenekler menüsünden ayarlanabilecektir. Zorluk seviyeleri acemi, deneyimli ve uzmandır.
Acemi 9X9=81 Kare 10 Mayın
Deneyimli 16X16=256 Kare 40 Mayın
Uzman 16X30=480 Kare 99 Mayın
 Yeni Oyun Seçeneği seçildiğinde seçenekler menüsünde kayıtlı olan zorluk seviyesi dikkate alınarak yeni bir oyun başlatılacaktır.
 Kayıtlı oyunlar seçeneği seçildiğinde daha önce kullanıcılar tarafından oluşturulmuş olan en son 10 oyun listelenecek ve bunlar üzerinden oyun oynanacaktır.
 Kendi oyununu oluştur seçeneğinde ise kullanıcının karşısına istediği ebatta (9X9, 16X16, 16X30) boş kutucuklar çıkartılacaktır ve kullanıcı istediği kutucuklara mayın yerleştirerek kendi istediği bir oyunu kayıtlı oyunlar listesine ekleyebilecektir. Acemi seviyesinde bir oyun oluşturulursa en fazla 10 mayın, deneyimli seviyesinde bir oyun oluşturulursa en fazla 40 mayın, uzman seviyesinde bir oyun oluşturulursa en fazla 99 mayın yerleştirilebilecektir. Ancak bu mayınların hepsi yerleştirilmek zorunda da değildir.
 Oyuna devam et seçeneğinde ise kullanıcının daha önceden oynayıp tamamlamadan kaydederek çıkmış olduğu oyunlardan birisini seçip oyuna devam edebilmesi sağlanacaktır.
 Kullanıcılar oyunu tamamlamadan çıkmak isterse ilk kez kaydolacak olan kullanıcıdan bir isim ve şifre alınacak ve oyun kaydedilecektir. Aynı kullanıcının daha sonraki kayıt işlemlerinde de kullanıcı adı ve şifresiyle birlikte giriş yaparak oyunu kaydetmesi gerekecektir. Kayıtlı her kullanıcı en fazla beş oyun kaydedebilecektir. Kullanıcı yarım bırakıp kaydederek çıkmış olduğu oyunlardan birini açmak isterse yine aynı şekilde kullanıcı adı ve şifresi istenecek ve veritabanından bilgileri doğrulandıktan sonra veritabanında kayıtlı olan kullanıcıya ait tamamlanmamış olan beş oyun listelenecektir ve oynamaya devam edilebilecektir. Bu seçenekte yazılım geliştirmek için seçilen platforma uygun veritabanının kullanılması beklenmektedir.
 İstatistikler seçeneğinde ise aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi klasik mayın tarlası oyununda yer alan her seviyeye ait istatistik sonuçları listelenecektir.

Adsı1z
 Seçenekler menüsüde klasik mayın tarlasındaki gibi oalacaktır. Aşağıda şekli gösterilmiştir. ( Burada yer alan özel sekilde mayın tarlası oluşturabilme seçeneği eklenmesi zorunlu değildir. Ancak eklenmesi durumunda ek puan verilecektir.). Şekilde yer alan her zaman kaydedilen oyuna devam et ve her zaman çıkışta oyunu kaydet seçenekleri bu menüden kaldırılacaktır. Bu özelliklere gerek yoktur. Yani zorluk düzeylerinin altında dörtseçenek bulunacaktır. Bunlar:
– Animasyonları görüntüle
– Sesleri çal
– İpuçlarını Göster
– Soru İşaretlerine İzin Ver seçenekleridir.

Adsı1z
 Görünümü değiştir seçeneğinde iki şekilde değişiklik yapılabilecektir. Bunlardan birincisi kutucukların rengini belirleme diğeri ise mayınların şeklini belirleme. Burada yerleştireceğiniz opsiyon sayısı size bırakılmıştır. Yani mayın şekli için istediğiniz kadar şekil seçeneği sunabilirsiniz ya da benzer şekilde kutucukların renk seçiminde minimum iki renk olmak üzere istediğiniz sayıda renk seçeneği sunabilirsiniz.
 Çıkış seçeneği seçildiğinde oyun tamamlanmamış ise kaydetmek isteyip istemediği sorulacak ona göre işlem yapılacaktır. Oyun tamamlanmış ise doğrudan oyun kapatılacaktır.
 Kayıtlı oyunlarda herkes birbirinin kaydetmiş olduğu oyunları görüntüleyip oynayabilecektir. Ancak oyuna devam et seçeneğinde mutlaka kullanıcı adı ve şifre kontrolü olacak ve herkes sadece kendi tamamlamamış olduğu oyunları listeleyip oynayabilecektir.
 Yardım menüsü klasik her oyunda yer alan yardım menüsü olacaktır. Herkesin kendi yardım menüsünü oluşturması gerekmektedir ! .
 Bu menülere ek olarak oyunu oynayan kullanıcıların skorunun da hesaplanması gerekmektedir. Skor hesaplanırken oyunun tamamlanma süresi baz alınacaktır. Ayrıca her zorluk seviyesine ait en yüksek skor bilgileri de tutulacaktır.

Projeyi aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

[download id=”1709″ template=”Android mayın Tarlası”]

Hakkında Bilal Saim

Yazılımcı, Gezgin ve Girişimci.

Beni Takip Et

Leave a reply

*