Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

soru ekleme

Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Giriş

Kayıt Ol

.........

AKINSOFT  YÖNETİM KURULU BAŞKANI ÖZGÜR AKIN RÖPORTAJI

AKINSOFT YÖNETİM KURULU BAŞKANI ÖZGÜR AKIN RÖPORTAJI

Türkiye’nin büyük yazılım şirketlerinden biri olan Akınsoft ‘un Yönetim Kurulu Başkanı Özgür AKIN ile Bilişim sektörünün geleceği ve Türkiye’nin ilk Robotik Uygulama Merkezi olan AKINROBOTIC hakkında keyifli bir roportaj gerçekleştirdik.

Merhaba Özgür Bey ,öncelikle bizi kırmadığınız için teşekkür ederiz.Bize biraz kendinizden ,okuduğunuz okulları ve hangi bölümlerden mezun olduğunuzdan bahsedebilir misiniz?

Çocukluğum aynı zamanda doğum yeri olan Konya’nın Seydişehir ilçesinde geçmiştir. İlk ve Orta öğrenimini Konya’da, lise öğrenimini Fatih Teknik Lisesi Bilgisayar bölümünde, yüksek öğrenimim 1992 -1994 yıllarında Ege Üniversitesi Bilgisayar Programcılığında tamamladım. İş hayatına 1995’te AKINSOFT’u kurarak başladı. İnternet, Windows ve DOS tabanlı olmak üzere 100′e yakın ticari ve sektörel program geliştirdim. Aynı yıllarda Anadolu Üniversitesi, İşletme Fakültesi Yönetim ve Organizasyonu, ardından 1998 – 2002 yılları arasında Selçuk Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümlerinde okudum. Robotik, Database, Algoritma ve Otomasyon alanlarında uzmanlaştım. Yüksek lisansımı 2004 – 2006 yıllarında Selçuk Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde yaptım. 2010 – 2012 itibari ile Selçuk Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü – Robotik Teknolojisi alanında PNCR-1 PNRC-2 şeker pancarı robotu üzerine tezimi ve saha çalışmasını gerçekleştirdim. Doktoramı alamaya hak kazandım. Eğitim hayatım devam ederken 12 Nisan 1995 yılında kurduğum AKINSOFT’u, 4 Aralık 1996 yılında ise şirketleşti ve bu önemli günü dünyaya “Dünya Bilişimciler Günü” olarak armağan ettim. Şirketimin kuruluş aşamasından bu yana hiçbir sermaye desteği almadım, halen Konya’da ve İstanbul’da 100’ü aşkın çalışanımız ile çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

“İmkansızlıklar içerisinde bir şeyler başarmak demek; Kum tanelerinden kale yapmak demektir. Kum tanelerinden kale yapmak için önce bir kum yığını oluşturmanız gerekir. Oluşturacağınız eserin bir dalga ile yıkılacağını bilmek sizi bu eseri yapmaktan vazgeçirmemelidir. Çünkü o muhteşem eseri bir an bile görmek bu riski almaya değer.” (Ö.AKIN)
AKINSOFT kurulduğu andan beri 28 yıllık vizyonlarımız arasında, 2010 yılında robotik teknolojiler konusunda ar-ge çalışmalarını yapmak ve 2015 yılında robotların seri üretimine geçmek yer alıyordu. Teknoloji ve bilim sevdalısı yönüm, 2010 yılını bekleyemeden 2009 yılında insan hayatını kolaylaştıracak yapay zekaya sahip robotların ar-ge çalışmalarına başlamasını sağladı. Bu çalışmalar ilk meyvelerini, 2011 yılında, AKINCI-1 isimli prototiple start vermiş oldu. AKINCI-2 AKINOID-3 ve ADA serileri ile hız kazandı.
Ülkemin geleceğine verdiğim önem hem yaptığım çalışmalarla hem de sözleriyle dile getirmekten çekinmedim. Ülkeme daha iyi hizmet verebilmek adına 2011 yılı Genel Seçimlerde Konya Bağımsız Milletvekili olarak adaylığımı koydum. Bu dönemde konuştuğum kürsülerde Türkiye’de halen bir Teknoloji Bakanlığının bulunmadığı konusuna dikkat çekmekti, ülkemizin teknoloji bakımından çalışmalarını hızlandırması için acil olarak bu bakanlığın kurulması gerektiğini savunmuşdur. Çalışmalarımı yakından takip eden genç bireyler, siyasi alanda da destekcim olarak yanımda yer aldılar.
“Günümüzde toplumları yönetmek bilgiyi yönetmektir. Bilgiyi yönetmek de ancak teknoloji ile mümkündür.”

Akınsoft’u kurmadan önce başka yerlerde çalıştınız mı?

Farklı bir yerde çalışmadım, çocukluğumda pek çoğunuzun yaptığı gibi küçük işler yaptım. Lise çağlarımda tanıştığım bilgisayarla neler yapabilirim nasıl ilerlerim şeklinde yol haritası belirleyerek ilerledim. Hedef belirlemek ve neyi nasıl yapacağınızı bilmeniz, araştırmanız size rehberlik edecektir. İşinizin kesiştiği herşeyden biraz biraz bilmek ama ana bir dal seçip herşeyi bilmek uzmanlaşmak gerekmekte. Doğru zamanda doğru adımları atmak için birazda öngörülerinizin sağlamlığı önem arz etmekte.
Akınsoft’u kurmak nerden geldi aklınıza?(Nasıl bir süreçten sonra evet benim bir şirket kurmam gerekli dediniz?)
Özgün olma, özgürlük ruhu diyebilirim. Bugüne kadar hep farklı bir şeyler yapma çabasında oldum. Mesleğimi seçerken, “neyi yapamam, neyi başaramam” diyerek seçmişimdir. Bir insan isterse her mesleği yapabilir ama teknoloji nankördür. Bir kaç sene teknolojiden uzak kalırsanız mesleğinizi bile kaybedebilirsiniz.
Siz doğru yaşayın hayalleriniz plan, planlarınız gerçek olur…“İnsan hayal ettiği müddetçe yaşar derler, evet doğrudur. İnsan ancak hayal ettiklerini gerçeğe dönüştürebilir. Bende hayallerimi gerçeğe dönüştürmek maksadıyla zorunluluğuna inandığım bazı eylemler olduğu kanısındayım. Biliyorum ki, bunu halkımın desteğiyle birlikte gerçeğe dönüştürebileceğim.” diyerek vizyonlarımı belirledim Bilim, Sanayi ve Teknoloji bakanlığı yerine sadece Teknoloji Bakanlığı kurulacak.Teknolojik yatırımlarla ülke ekonomisi kalkınacak, ekonomik kalkınmayla da sosyal sorunlar çözülecek.Teknolojik yatırımlar sayesinde elde edilen gelirle yeni istihdam alanları oluşturulacak.Teknoloji ithal eden değil, Teknoloji ihraç eden ülke olacağız.Teknoloji ülkesi Türkiye, Teknoloji başkenti Konya…
1995 yılında profesyonel olarak iş hayatına girdim. Ama esasen bilgisayarla tanışmam ile başladı. Yazılım geliştirmeye. 15 m²’lik çok küçük bir ofiste başladı benim serüvenim. O zamanlar sermayem yoktu, kira yerine yakıt parasını ödediğim küçük ofiste başladım. İlk yazılımım için kapıları tek tek çalıp satış yapma çabamdan sonra bunun sistemli bir satış departmanı tarafından yapılması gerekliliği ile hem ofis içi yapılanmalarım hemde çözüm ortağı sistemi üzerinden hareketle 22 yıl geçti. o günden bu yana işimi hep hobi olarak gördüm. Özel bir çaba göstermeden başarılı oldum. Bir gün robot ihracı yapma hayali kurdum. Şu an Türkiye’de ve dünya’da ilk insansı robot fabrikasında tasarladığımız robotlarımız üretilmekte.

Ar-ge projeleri yapıyor musunuz?

Üretim yapan bir kurumun gelişiminde Ar-Ge çok önemli yer tutmakta. Gelişen teknolojilere ve ihtiyaçlara cevap verebilmek rekabeti sürdürebilmek adına büyük yatırımlar içeren uzmanlarımızın yer aldığı bir departman ağımız bulunmakta.
Dışarıdan gelen özel projeleri değerlendirilmekte, sosyal sorumluluk bilinci ile kurum profilimize uygun olan projelere destek sagladığımızı söyleyebilirim. Kendi sermayesini yatırımlarında kullanan Kurumumuz üreten ve ülkemizin teknolojik devrimlerle anılmasını insanların refah seviyesini yükseltmeyi amaçlamaktadır.

İlk İnsansı Robot Fabrikası olan AKINROBOTIC  de şu ana kadar neler yaptınız?

AKINSOFT olarak 2009 yılında robotik teknolojiler üzerine ar-ge lere başladık ilk prototiplerimizi 2011 yılında laboratuvarlarımızda ürettik. 2015 yılı son çeyreğinde temeli atılan AKINROBOTIC Fabrikamız resmi açılışı yapılmamış olsada (kısa süre içinde) fabrikamızda robotlarımızın hızlı bir şekilde seri üretim çalışmaları devam etmekte. AS-PNCR-1, AS-PNCR-2 tarım alanında yerini almış robotumuz, İnsansı Mobil Robotumuz AKINCI-1, AKINCI-2 Ve AKINOİD-3 Prototiplerinin yanı sıra
26 Mart 2015 tarihinde açılışı yapılan Türkiye’nin ilk Robotik Uygulama Merkezi niteliğini de taşıyan Cadde Meram Kafe & Robotik Uygulama Merkezi’nde Robot Garson ADA misafirlere hizmet vermeye başlamıştır. Sonrasında AKINCI Ve Robot Garson ADA ‘dan esinlendiğimiz Robot Hostes ADA ‘lar üretildi. Broşür dağıtma, ürün tanıtımı, görüntü işleme teknolojisiyle yüz tanıma, insanlarla iletişim ve etkileşim kurma, yürüme, konuşma, görme, gelişmiş teker teknolojisiyle yüksek manevra kabiliyeti ve her ortamda çalışabilme yeteneği, insan hareketlerini taklit edebilen eklem yapısına sahip kollarıyla programlanabilir birçok hareket yapabilmektedir. Robot Hostes ADA’lar seri üretime geçilmesiyle birlikte havaalanlarında, otogarlarda, alışveriş merkezlerinde ve birçok alanda ilerleyen dönemlerde hizmet vermeye başlayacaklar.

Başarı nedir ve nasıl elde edilir sizce?

Başarının adı mutluluktur! mutlu iseniz ne iş yaptığınızın bir anlamı yok. ” Ne iş yaparsan yap en iyisini yap ve onunla övün.. İnsanların seni gıptayla selamladıklarını göreceksin…”

Tercihler başlayacak ve bizde çokça soru alıyoruz bu konuda , yazılım alanını tercih etmek isteyen gençlere ne demek istersiniz?

Teknoloji seviyesi yüksek ülkelerde yazılımın önemine çok erken varılırken, ülkemizde maalesef bunun önemi geç anlaşıldı. Ülkemizde bir birinden değerli yazılım firmalarının boy gösterdiğini ve yabancı kaynaklı yatırımcıların ülkemize rotayı çevirdiğini görmekteyiz. Günümüzde olduğu gibi gelecekte de bilişim ve teknoloji ülke ekonomilerinde etkin rol oynamakta. Bilgisayar Mühendisliği alanını tercih edecek arkadaşların bu işi çok sevmeleri çok çalışmaları gerekmekte. Sistem Analistleri, Yazılım Tasarım Uzmanı, Yazılım Modelleme Uzmanı, Program Geliştirici Yazılım Uzmanı, Veri-Veritabanı Yönetimi, Bilgi Güvenliği Uzmanı, Network, Donanım Mühendisi, Robot Programlama Mühendisi, Web Tasarımı, Grafik Tasarımı Ve Çizimi gibi pek çok iş sahası ile karşılacaklardır. İstemek, başlamak ve çalışmak basamakları yarıladığınız anlamına gelir. Her zaman dile getirdiğim gibi işiniz hobiniz olsun severek yapacağınız mesleğiniz sizi başarıya ve mutluluğa ulaştıracaktır.

Akınsoft’ta çalışmak isteyen öğrenci ,mezun kişilerde aradığınız özellikler nelerdir?

Dönem dönem kurum olarak insan kaynakları tarafından açılan pozisyonlar sitelerimizde ve mevcut yerlerde duyurulmakta.http://bit.ly/2uS5q3X
Açık pozisyonlarda ilgili okul mezuniyetleri ve uzmanlıklar aranırken, mülakatlarda yer alan yazılı, sözlü değerlendirmelerde personel adaylarımız için (+ – ) puan kazandırmaktadır. Teknik bilgi, yetenek ve karşılıklı beklentiler AKINSOFT ailesinin bir ferdi olmasını etkendir. Kurumumuzda eğitime destek amaçlı staj uygulamız bulunmakta, başarı göstermiş mezuniyet sonrası kadromuzda yer verdiğimiz birbirinden değerli arkadaşlarımız da kadromuzda yer almaktadır.

Hakkında Zeynep ŞİT

Namık Kemal Üniversitesi

Beni Takip Et

Leave a reply

*